ימים לא פשוטים עוברים על כל העולם, מגיפה קשה שגרמה למשבר כלכלי  חמור וחוסר  וודאות כללי. העולם השתנה באחת ורבים מתקשים להתמודד עם המציאות החדשה.

משבר הקורונה הוא רק דוגמא אחת ממערכת שלמה של שינויים שעוברים על העולם בעידן החדש. חלפה התקופה בה  ניתן היה  להתמיד במקום עבודה במשך  עשרות שנים וחוסר יציבות כללי זה שולט כיום גם בכל תחומי החיים האחרים.  בתקופות כאלה מי שמתעקש להיאחז בסדר הישן – ישאר במקום, מי שמפגין כוח – יתקל בהתנגדות ואילו מי שגמיש, מי שמבין שבכל משבר יש הזדמנות, הוא זה שיצליח להסתגל למצב החדש בקלות יחסית  ואף לשפר את עצמו ואת איכות חייו.

מה עושים? איך מתמודדים? אחת מאמונות היסוד של ה- NLP אומרת כי 'גמישות היא העוצמה העילאית' למה הכוונה?

הסתגלות לשינויים דורשת גמישות מעשית ומחשבתית.  אנשים גמישים יודעים להתאים את עצמם  לנסיבות משתנות, לשמור על מחשבה חופשית ורפרטואר התנהגותי עשיר. אנשים גמישים הם אלה שיצליחו להתמודד עם המצב החדש ואפילו להרוויח ממנו.

גמישות מאפשרת מגוון רחב של התנסויות ולמידות חדשות. תהליכים של  ניסוי וטעיה, הסקת מסקנות, השמטת דרכים שלא עובדות, אימוץ התנהגויות ודרכי חשיבה חדשות, התחדשות ויצירתיות. לעומת זאת  במקום שיש סטגנציה וקפיאה על השמרים, לא תהיה כל התפתחות ומאחר  ובעולם משתנה מי שלא הולך קדימה – הולך אחורה, מי שלא יצליח להשתנות עם המצב ישאר הרחק מאחור.

ברב המכר "מי הזיז את הגבינה שלי? " עוסק ספנסר ג'ונסון בהתמודדות עם שינויים. מדובר בסיפור מטאפורי על עכברים שמתמודדים עם מצב חדש בו הזיזו להם את הגבינה. חלקם נשארים במקום ומחכים שהגבינה תחזור ואילו אחרים יוצאים לחפש אחריה. הספר ממחיש את ההבנה  ששינויים מתרחשים כל הזמן וכי  הישארות במקום תוך התנגדות  לשינוי לא תוביל למקום טוב בלשון ההמעטה.  יש לקבל  את  המציאות החדשה ולהתנסות בנתיב חדש של התפתחות.

להלן מבחר ציטוטים מן הספר:

  • 'אם אינך משתנה אתה עלול להעלם'.
  • 'כשאתה משנה את אמונותיך אתה משנה את עצמך'.
  • 'אם תבחין בשינויים הקטנים בשלב מוקדם, יהיה לך קל יותר להסתגל לשינויים הגדולים יותר'
  • 'תנועה בכיוון חדש מסייעת במציאת גבינה חדשה'
  • 'כאשר אתה עוקף את הפחד, אתה מרגיש חופש'.
  • 'שינוי מתרחש כאשר הפחד להמשיך כך גדול מהפחד לשחרר'.
  • 'כשאני מדמיין את עצמי מתענג על גבינה חדשה בטרם מצאתי אותה – אני מוביל את עצמי אליה'.
 
דילוג לתוכן