NLP  – במה מדובר  ולמה דווקא עכשיו ?

הימים הם ימי קורונה, יותר ממיליון מובטלים, מגיפה מלחיצה  וחוסר וודאות כללי. מה עושים ? איך מתמודדים? בתקופות מורכבות כאלה אני מאד שמחה שלמדתי NLP  , הפנמתי את הגישה ואת כל היתרונות של השיטה המופלאה הזו. NLP  לימדה אותי להתמודד גם בתנאים של לחץ וחוסר וודאות באמצעות שינוי דפוסי החשיבה. היא באה לקראתי כשהגעתי לדרך ללא מוצא בעבודתי כשכירה וקיבלתי החלטה להיות עצמאית והיא בא לקראתי גם היום. בזכות ה –NLP הרבה יותר קל לי לראות את הצד החיובי בכל דבר, לשמור על איזון ולהתנהג בגמישות.

אז מה זה בעצם NLP ?

NLP היא שיטת אימון וטיפול מתחום הפסיכולוגיה החיובית שפותחה בארה"ב בשנות השבעים.

השיטה עוזרת לנו להבין כיצד אנשים (קןדם כל אנחנו בעצמנו) מארגנים את המחשבות והרגשות שלהם. בזכות ההבנה הזו אנחנו מצליחים:

 • לארגן ולנהל את המחשבות שלנו כך שישרתו אותנו על הצד הטוב ביותר.
 • לשפר את התקשורת שלנו ללא הכר והרי תקשורת נכונה עם עצמנו ועם אחרים היא בעצם חזות הכל.

לכל אחד מאיתנו תכונות טובות ואפקטיביות שאנו אוהבים כגון אהבה עצמית, אהבת הזולת, היכולת להתמסר ולהעניק ועוד ועוד. מנגד יש לנו  תוכנות הרסניות ומזיקות, הנחוות  על ידנו כבלתי נשלטות  כגון התפרצויות זעם, הרגלים רעים, ביקורת עצמית חריפה ועוד. 

אין על NLP

 

בשיטת ה –  NLP ניתן לחזק את התוכנות האפקטיביות ולטפל בתוכנות הסוררות. השיטה מתווה לנו דרך ברורה  לבחון  ולהבין מה מונע מאיתנו להשיג את מטרתנו וכיצד  עלינו  לשנות ולהתאים את עצמנו כדי להצליח להגשים את המטרות שלנו.

במהלך הקורס  נחשפים התלמידים למגוון רחב של כלים רבי עוצמה להתפתחות ולשינוי. הכלים והטכניקות של השיטה מלמדים אותנו להרחיב ולחדד את החושים, להעשיר ולדייק  את השפה כך  שנוכל  ליצור שינויים  חשיבתיים  והתנהגותיים בזמן קצר יחסית. השימוש  בדפוסי חשיבה חיוביים  מתורגם למעשים הנכונים,  אשר תוצאותיהם מעצימות ומחזקות את דפוסי החשיבה, המתורגמים  שוב למעשים הנכונים וכך הלאה, עד  שמתחיל להיווצר כדור קסמים הולך וגדל של הצלחה. הצלחה שהופכת לדרך חיים.

שיטת ה – NLP זכתה להגדרות רבות ומגוונות  במהלך השנים בגין עושרה הרב. להלן חלק מן ההגדרות:

 • חקר המצוינות והחוויה הסובייקטיבית.
 • מדריך למשתמש במוח.
 • כלים מתקדמים לתקשורת והשפעה.
 • ספר הדרכה לתקשורת עם תת המודע.
 • שיטה אפקטיבית לחיבור למשאבים והשגת תוצאות פורצות דרך בכל תחומי החיים.
 • אוסף של טכניקות וכלים יעילים לשינוי התנהגותי ושחרור מדפוסים הרסניים.

הכל  התחיל בשנות השבעים באוניברסיטת סנטה קרוז בקליפורניה, כאשר דר' ריצ'רד בנדלר, אז סטודנט לפיזיקה, מתמטיקה ומחשבים, ופרופסור ג'ון גרינדר, אז סטודנט לפסיכולוגיה ובלשנות ומרצה כריזמטי, החלו  לחקור את מושג המצוינות. הם החלו ללמוד מאנשים מצטיינים בתחומם  מהם מרכיבי המצוינות וכיצד ניתן לשכפל אותם ולהעבירם הלאה.

בתחום הפסיכולוגיה, הוקסמו  השניים מן הגאונות הבולטת של  שני מטפלים עיקריים: ורג'יניה סאטיר, מטפלת משפחתית ומילטון אריקסון, פסיכיאטר ומומחה להיפנוזה. מטפלים אלה  חוללו שינויים דרמטיים בחייהם של אחרים במפגשים ספורים אמצעות שימוש בתבניות שפה ייחודיות.

בנדלר וגרינדר  האמינו כי באמצעות תהליך של  "מודלינג", כלומר צפייה, תחקור ולמידת אסטרטגיית הפעולה של גאונים אלה, יצליחו לפתח שיטת  מצוינות  בתחום הטיפול.

במהלך שנתיים של חקירה, מלאת התלהבות ותשוקה, עקבו השניים אחרי מטפלים אלה, בודדו את תבניות ההתנהגות שלהם  ויצרו מודלים מובנים למצוינות בטיפול. כך  למעשה  נולד ה –  NLP. השיטה כוללת, מלבד תכנים תיאורטיים מעצימים, גם טכניקות וכלים רבים  להעצמה ולטיפול במגוון רחב של קשיים ובעיות כולל טראומות וחרדות.

להלן מספר ציטוטים  מפיו של מייסד השיטה, דר' ריצ'רד בנדלר, מהם ניתן ללמוד על הגישה החיובית והפרקטית של ה – NLP.

" כאשר תדע כיצד המוח שלך פועל, תדע כיצד להניע את עצמך בכיוון מסוים. אם לא תעשה זאת יעשו זאת האחרים."

"המגבלות האנושיות הגדולות ביותר אינן נמצאות בדברים שאתה רוצה אבל אינך יכול, אלא בדברים שמעולם לא חשבת לעשות".

" אם אתה אומר לעצמך "קשה לקום בבוקר" או "קשה להיגמל מסיגריות" אתה כבר מתכנת את המוח שלך שזה אכן כך".

תחום ה –NLP נלמד כיום כ –

 • גישה ודרך חיים, הודות לגישה המנצחת ולאמונות המעצימות שבבסיס השיטה.
 • אוסף של מיומנויות פרקטיות ליישום בחיי היומיום כמו למשל איך ללמוד מאנשים מצטיינים בתחומם בדיוק כמו שעשו מייסדי השיטה.
 • אוסף של טכניקות עוצמתיות שניתן באמצעותן לשנות דפוסי תגובה והתנהגות בלתי רצויים שלנו ושל אחרים.

השיטה מתאימה לכל מי שמעוניין לשפר את איכות חייו ולהרחיב את השפעתו בעולם. היא מומלצת מאד להורים, מורים, מדריכים, מחנכים ומטפלים.

השיטה נלמדת  בשלושה מסלולי הכשרה הנבנים זה על זה ומעניקים תעודה  בינלאומית מוכרת למסיימים:

NLP practitionerכלים ליצירת שינוי אמיתי  בחיים במהירות ובקלות באמצעות מגוון גדול של כלים וטכניקות ובכלל זה גם כלים לעבודה עם תת המודע.  בקורס נלמדות מיומנויות תקשורת רבות וטכניקות מגוונות  לחיבור העצמי  לאמונות ומשאבים עוצמתיים ליצירת תוצאות והצלחות.

NLP Master -שכלול היכולת להשתמש במגוון הכלים והטכניקות שנלמדו בקורס הפרקטישינר. בקורס תלמדו  לעבוד באופן יצירתי עם הכלים של ה –NLP ולייצר לעצמכם מרחב אינסופי של אפשרויות להגשמת הפוטנציאל האמיתי שלכם עבורכם ועבור המונחים שלכם. מעבר לחידוד התכנים שנלמדים בקורס המבוא, נלמדים בקורס זה גם תהליכים של דמיון מודרך, תהליכים לשחרור מהיר מפוביה ומיומנויות לעבודה בקו הזמן.

NLP Trainer– הקורס מתמקד בעיקר בשכלול היכולת להופיע בפני קבוצות וקהלים גדולים בהנחיה של סדנאות, קורסים והרצאות. הקורס מיועד לכל מי שרוצה לשדרג את מיומנות  ההופעה שלו בפני קהל לרמה הגבוהה ביותר. לכל מי שרוצה למתג את עצמו  כמרצה מרתק ומשפיע או כמומחה לשיטת ה –NLP. בקורס זה לומדים מהי כריזמה וכיצד ניתן לפתח אותה, איך להופיע מצוין בפני קהל, איך להתמודד עם שאלות בקבוצה, איך בונים פרזנטציה מנצחת, כיצד לתכנן לשווק ולהעביר קורסים ועוד.

ולסיום: אתם בוודאי  שואלים את עצמכם מה מקור השם NLP, הנשמע כמו יסוד כימי או דבר אחר השאול מן המדעים המדויקים. ובכן מסתבר כי  לילה אחד, בסיום יום עבודה ארוך, עצר שוטר את בנדלר, שהיה אז בחור צעיר בעל שיער ארוך, ושאל לעיסוקו. בנדלר לא ידע מה להשיב . הוא הביט סביבו וראה על רצפת מכוניתו ירחונים שונים, אחד שעסק במתמטיקה ותכנות ושני שעסק בבלשנות, כך חיבר ביניהם בהבזק של רגע ואמר לשוטר שהוא עוסק ב –  Neuro –Linguistic –Programming  ובכך הותיר את עולם הטיפול והאימון עם צירוף האותיות המוזר הזה לנצח.

רוצה לקרוא עוד?

 

 

דילוג לתוכן